Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej

Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia, po wielu latach zmagań (wygrany przetarg na opis pięciu kwalifikacji wolnorynkowych, wniosek o włączenie trzech kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), wniosek o przyznanie Fundacji statusu Instytucji Certyfikującej (IC) w zakresie kwalifikacji Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej, wielomiesięczne oczekiwania na podpisanie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, umowy z podmiotem zewnętrznym zapewnienia jakości (PZZJ) w zakresie kwalifikacji z lutowania, Fundacja ECD stała się z dniem 14.07.2022 r. jedyną w Polsce Instytucją Certyfikującą (IC) z uprawnieniami do certyfikowania kwalifikacji „Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej”

Dokumenty potwierdzające włączenie kwalifikacji do ZSK oraz nadanie uprawnień Fundacji ECD do certyfikowania kwalifikacji z lutowania.

  1. 1. Podstawowe informacje o kwalifikacji:
    • Charakterystyka kwalifikacji:
      Osoba posiadająca kwalifikację „Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej” stosuje materiały, narzędzia, sprzęt do przeprowadzenia lutowania ręcznego w technologii przewlekanej i powierzchniowej.
    • Dla kogo kwalifikacja?
      Kwalifikacja kierowana jest do przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, elektronicznej i mechatronicznej, w tym uczniów szkół branżowych i techników, osób, które zajmują się montażem podzespołów telekomunikacyjnych, elektronicznych, mechatronicznych wykorzystujących metody lutowania i chcą potwierdzić posiadaną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, a także osób, które chcą się przekwalifikować i podjąć pracę w tym obszarze.
    • Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się:
      Osoba posiadająca kwalifikację „Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej” posługuje się instrukcjami z zakresu lutowania elektryki, elektroniki oraz posługuje się narzędziami, maszynami i urządzeniami w pracach montażowych oraz lutowaniu. Wykonuje lutowanie różnych typów zespołów i podzespołów elektronicznych.
    • Zestawy efektów uczenia się:
  2. 1. Omawianie genezy ładunków elektrostatycznych, uszkodzeń wywoływanych wyładowaniami elektrostatycznymi oraz sposobów zabezpieczania przed wyładowaniami elektrostatycznymi
  3. 2. Przygotowanie stacji lutowniczej, narzędzi do lutowania ręcznego zespołów elektrycznych i elektronicznych.
  4. 3. Obsługiwanie stacji lutowniczej.
  5. 4. Montowanie komponentów elektrycznych i elektronicznych wykonywanych w technologii przewlekanej.
  6. 5. Montowanie komponentów elektronicznych wykonywanych w technologii powierzchniowej.
    • Możliwości wykorzystania zdobytej kwalifikacji:
      Osoba, która uzyska tę kwalifikację może pracować w: – zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji, konserwacji i obsłudze sprzętu elektronicznego, telekomunikacyjnego, – zakładach produkujących oraz instalujących urządzenia elektroniczne, telekomunikacyjne, – zakładach usługowych i firmach instalujących oraz naprawiających sprzęt elektroniczny, telekomunikacyjny. Może pełnić funkcję operatora lutowania, technika napraw, inżyniera napraw, instruktora lutowania.
    • Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki przedłużenia jego ważności:
      Certyfikat ważny jest 4 lata od daty wydania. Po tym czasie konieczne jest ponowne poddanie się walidacji.
    • Koszt walidacji i certyfikacji:
      2600 złotych brutto / 1 uczestnik
    • Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji
      40 godzin
    • Data rozpoczęcia funkcjonowania kwalifikacji w ZSK:
      2022-07-14
    • Miejsce i forma przeprowadzenia walidacji i certyfikacji:
      Stacjonarnie w województwie pomorskim lub województwie mazowieckim.
    • Podstawa prawna włączenia kwalifikacji do ZSK:
      Na podstawie Obwieszczenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2021-06-09 r. w sprawie włączenia kwalifikacji wolnorynkowej >Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej< do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (Monitor Polski z dnia 2021-06-28 r., poz. 590)
    • Pozostałe informacje o kwalifikacji zamieszczono na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) https://kwalifikacje.gov.pl/k?id_kw=13887
    • Szczegółowe informacje dotyczące procesu walidacji i kwalifikacji znajdują się w Regulaminie walidacji i certyfikacji na stronie Fundacji Edukacyjne Centrum Doskonalenia (Fundacja ECD) www.fundacjaecd.pl
  7. 2. Schemat walidacji i certyfikacji
  8. 3. Dokumentacja do pobrania dla kandydatów:

SZKOLENIE

Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia zapewnia również szkolenie przed walidacją i certyfikacją, tym osobom, które chciałyby powtórzyć wiadomości z lutowania.

Szkolenie Lutowanie ręczne w technologii SMT i PTH przygotowujące do walidacji i certyfikacji kwalifikacji Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej

Zapraszamy do zapisów na szkolenie również poprzez kontakt biuro@fundacjaecd.pl, tel. 500 399 437

DROGA DO UZYSKANIA STATUSU INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCEJ (IC)  – HISTORIA FECD

Zapraszamy do zapoznania się kilkoma faktami z historii związanej ze staraniami ECD w zakresie zdobycia statusu Instytucji Certyfikującej (IC) kwalifikacje w obszarze Telekomunikacji Historia FECD.pdf