Podsumowanie II edycji konferencji „BIZNES I UCZELNIA W DĄŻENIU DO JAKOŚCI”

05-12-2022

17 listopada 2022 roku, już po raz drugi przedstawiciele świata biznesu, uczelni oraz studenci spotkali się na konferencji „Biznes i uczelnia w dążeniu do jakości – Edukacja dla doskonalenia jakości Edu4QI,  połączonej z panelem dyskusyjnym pt. „Kierunki współpracy biznesu i uczelni w zakresie doskonalenia jakości” na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Po raz kolejny przyjemność być współorganizatorami wydarzenia wraz z Politechniką Gdańską – Wydziałem Zarządzania i Ekonomii oraz firmą Flex. Spotkanie otworzył Pan Profesor Piotr Grudowski, m.in. również Dyrektor Fundacji ECD, Pani Katarzyna Gliniecka powitała Gości oraz w kilku zdaniach, opowiedziała o planowanych działaniach ECD, w szczególności o  studiach podyplomowych- Zapewnienie Jakości w branży technicznej, które współtworzymy z Politechniką Gdańską i firmą Flex oraz o uzyskaniu w tym roku miana Instytucji Certyfikującej, jedynej w Polsce dla kwalifikacji rynkowej Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych wykonanych w technologii przewlekanej i powierzchniowej. Uzyskanie kwalifikacji podczas procesu walidacji i certyfikacji jest niezwykle ważne w doskonaleniu przyszłych i dotychczasowych pracowników firm.

Głównym celem spotkania była wymiana poglądów oraz określenie kierunków współpracy biznesu i uczelni w ramach działań na rzecz jakości. Szczególnie określenie obszarów współpracy wymagających poprawy, jakie są potrzeby przedsiębiorstw z regionu Pomorza w zakresie przygotowania specjalistów ds. jakości oraz wyznaczyć kierunki przyszłych działań.

W trakcie panelu dyskusyjnego wymieniono myśli, poglądy oraz doświadczenia, które wskazały możliwe kierunki w dążeniu do nawiązaniu współpracy na polu student – firma, uczelnia – biznes. Słowem kluczowym panelu stało się słowo PASJA. Mając pasję w życiu, człowiek jest w stanie rozwijać się na okrągło i zachować balans w życiu zawodowym, czy też jako student, który dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę kariery. Dla studentów szczególnie ważne są możliwości dalszego rozwoju w firmach oraz ich równe traktowanie, nie tylko jako stażystów, ale pracowników. Z kolei firmy otwierają się bardziej na studentów poprzez prostszy dostęp do rekrutacji i zapraszanie ich do poznania  stanowiska, firmy. Zarówno uczelnia, studenci jak i firmy są otwarte na przyszłą współpracę, która stworzy silne nierozerwalne więzi, które utrzymały i podniosłyby jakość w dalszym rozwoju gospodarki.

Podczas spotkania przedstawiono koncepcję modułowych podyplomowych programów kształcenia dot. współczesnych koncepcji doskonalenia jakości. Koncepcja ta jest opracowywana w projekcie Edu4QI – EOG/21/K4/W/0030 współfinasowanym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG 2014-2021. W tegorocznej edycji po raz pierwszy pojawił się quiz z nagrodami na początku i na koniec konferencji. Najbardziej uważni słuchacze otrzymali nagrody, które ufundowały firmy Flex, Kitron oraz Tenneco.

Jeszcze raz dziękujemy bardzo zaproszonym gościom za przybycie, ciekawie przygotowane prezentacje i wystąpienia oraz wymianę cennych doświadczeń i pomysłów w kuluarach spotkania. Mamy wielką nadzieję, że spotkamy się jeszcze w szerszym gronie na przyszłych edycjach konferencji.