Programujemy w gdańskich szkołach – pilotaż rozpoczęty z Miastem Gdańsk

04-02-2021

W naszym województwie wciąż brakuje programistów, dodatkowo wzmożone zapotrzebowanie na te osoby, jest efektem pandemii. Firmy przenoszą się do internetu. Programiści są potrzebni do pracy w pomorskich firmach. Jest to odwieczny problem nie tylko województwa pomorskiego, ale i całej Polski. Jak czytamy w Projekcie Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 str.40 „w województwie zauważane są deficyty pracowników, w szczególności w branżach takich jak: informatyka, transport i logistyka, opieka zdrowotna i nad osobami starszymi, budownictwo, gospodarka morska, turystyka i gastronomia.” Ważnym elementem budowania wspólnoty regionalnej jest więc kwestia wzmacniania kapitału społecznego, m.in poprzez edukację.

Fundacja ECD, której misją jest zapewnienie dostępności wykwalifikowanych kadr, od lat pracuje właśnie nad rozwojem i dopasowaniem kapitału społecznego do potrzeb rynku pracy, szczególnie w sektorze ICT, tak, by zniwelować również konieczność sprowadzania specjalistów z zagranicy. Wprowadzony, od września 2020 r. do szkół, kierunek nauczania Technik programista, jest głównie, zasługą Fundacji Edukacyjne Centrum Doskonalenia. Robiąc kolejny krok w kierunku zabezpieczenia tak potrzebnych pracowników IT, w 2020 roku Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia nawiązała współpracę z Soft Power Sp. z o.o., która proponuje skorzystanie z platformy e-learningowej LIGA NIEZWYKŁYCH UMYSŁÓW.

Na platformie nauczyciele, uczniowie i inne osoby uczą się programowania w C++/Python-ie/SQL i Javie. Platforma daje niezwykłe możliwości zdalnego nauczania kodowania z możliwością wzięcia udziału w wyzwaniach programistycznych oraz hackathonach. Jest dedykowana dla osób o różnych specjalnościach i marzeniach :), w różnych szkołach. Pomaga znajdować wspólny świat. Przy okazji przygotowuje do matury, pozwala zdobyć certyfikat, uporządkowuje wiedzę, uczy dobrych manier programistycznych :), jest świetną zabawą.  

Ponad  500 szkół i prawie 15000 użytkowników uczy się, pracuje i grywalizuje z LNU. Dolny Śląsk, jako region jest liderem-ponad 200 szkół z Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Zgorzelca i Aglomeracji Wrocławskiej (20 Gmin). Dodatkowo ponad 100 szkół z całej Polski jest w projekcie.

Do grona zainteresowanych programowaniem na platformie LNU w szkołach gdańskich, dołączyło również, z inicjatywy ECD, Miasto Gdańsk. Bardzo się cieszymy, że od 08.01.2021 r. następujące szkoły w uzyskały bezpłatny, testowy dostęp do platformy z tysiącami zadań do przerobienia: Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Łączności, Liceum nr. 5, Liceum nr. 9 oraz Szkoła Podstawowa nr. 49. Tak to powstał projekt pilotażowy Gdańsk Koduje :-), który cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób biorących w nim udział. Docelowo jest to niemalże 1 700 uczniów i nauczycieli! Pilotaż potrwa do końca maja 2021 r.

Wierzymy, że tę zacną inicjatywę uda się zaimplementować do innych szkół w całym naszym województwie, jako trwały, spójny, innowacyjny system, których wciąż jest u nas mało. Tym samym wpłynie na poprawę jakości usług edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia, usług, które uwzględniają potrzeby gospodarki, rynku pracy, postępu technologicznego i wyzwań cywilizacyjnych, gdzie edukacja jest jednym ze strategicznych wyzwań rozwojowych, określonych w Projekcie Strategii Województwa Pomorskiego 2030.

Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do wspólnego programowania na platformie LNU.

Można się zgłaszać, pisząc wiadomość na adres: biuro@fundacjaecd.pl