Projekt Erasmus+ „aCIRET” – postępy w projekcie

29-06-2018

EU flag-Erasmus+_vect_POSW dniach 14 i 15 czerwca 2018 r. w ramach projektu aCiret odbyło się seminarium na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej o tematyce aCIRET “Apprenticeship Cluster for Industry-Ready Engineers of Tomorrow” (aCIRET, Klaster Praktyk Zawodowych dla Inżynierów Przyszłości).

Organizatorem tego spotkania była Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia oraz Politechnika Gdańska. Na seminarium pojawili się również partnerzy z Bułgarii i Austrii: FH JOANNEUM Gesellschaft mbH oraz TU Gabrovo, BG, a także potencjalni pracodawcy, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.
Pierwszy dzień zaczął się oczywiście od przywitania gości oraz od przedstawienia nowych polskich partnerów: Politechniki Gdańskiej i Fundacji Edukacyjne Centrum Doskonalenia, PL, przez dr inż. Marka Chodnickiego. Irena Rashkova koordynator projektu z Bułgarii zapoznała nas z dotychczasowymi pracami w raporcie oraz zaprezentowała plan działania na kolejne miesiące realizacji projektu. Tsvetelina Petrova przybliżyła raport dysymilacji. Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami odbywały się dyskusje, gdzie wszyscy chętnie opowiadali o swoich o własnych doświadczeniach dotyczących projektu oraz zadawali liczne pytania. W drugiej części spotkania zorganizowano dwa warsztaty ukierunkowane specjalnie dla akademickich mentorów i dla terenów firm, które zakończono dyskusją.
Drugi dzień to przede wszystkim seminarium Klastra. Swoje prezentacje wygłosili dyrektor fundacji i członek zarządu Katarzyna Gliniecka oraz dr inż. Marek Chodnicki. Opowiedzieli o tym, jakie występują zmiany na rynku pracy dotyczące siły roboczej i jak można dobrze przeszkolić nowych pracowników. Uczestnicy zapoznali się z celami projektu, które zakładają praktyczną naukę Mechatroniki z uwzględnieniem i naciskiem na praktyki zawodowe włączające środowisko akademickie do pracy, opartej głównie na zajęciach praktycznych.

aciret1