Praktyka zawodowa bez parzenia kawy…

21-01-2015

W Polsce ponad 95%. firm stanowią firmy małe i średnie, które w przeważającej większości nie mają wdrożonych standardów realizacji staży i praktyk. Faktem jest, że organizacja praktyk, czy staży jest wyzwaniem, ale jest też szansą dla Firm pod kilkoma względami (źródło http://www.pulshr.pl/).na strone

Decyzja o przyjęciu praktykanta pod swój firmowy dach to szansa na znalezienie ambitnego, kreatywnego i zdolnego pracownika. Jednocześnie pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania kształcącego programu praktyk oraz zapewnienia pozytywnej atmosfery.

Zdaniem ekspertów zdarzają się sytuacje, w których to firmy mocno zaniżają standardy w kwestii praktyk. Zdarza się, że młodzi ludzie, wykonują pracę nie związane ze swoją specjalizacją, parzą kawę, czy wykonują prace, na które pełnoetatowi pracownicy nie mają ochoty, bądź czasu.  Istnieje opinia, że  praktykant to problem, strata czasu, brak korzyści.

Takie podejście firm do kwestii praktyk zniechęca młodych ludzi na samym początku swojej drogi zawodowej. Pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że nie docenianie praktyk to prawdziwa strata dla biznesu.

Praktyki są wartościową formą zdobywania przez młodych ludzi pierwszych szlifów zawodowych i dają możliwość wniesienia do firmy świeżego spojrzenia oraz nowatorskich poglądów.

Dobrze przygotowany program stażowy powinien być częścią profesjonalnego HR-u dla firm, które chcą być konkurencyjne na rynku. Jest to doskonała okazja do wyłapania „perełek”- ludzi z prawdziwym zapałem i potencjałem. Pracodawcy nie powinni oczekiwać od młodych osób doświadczenia czy wiedzy specjalistycznej. Nie oznacza to, że Ci młodzi ludzie nie nadają się na praktykę. Należy skupić się na potencjale i zapale młodych ludzi oraz traktować ich jako inwestycję.

W ostatnich latach, w niektórych firmach można zaobserwować  pewien trend w praktykach, który warto promować. Dobre nastawienie do praktyk pojawiają się wśród firm, które posiadają wdrożoną koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu. Trend ten przejawia się w pomocy w zdobywaniu doświadczenia w firmach w formie typu „grasz o staż”.  Firmy ogłaszają miejsce na staż w formie konkursu, gdzie wygraną jest zdobycie doświadczenia, a nawet w przyszłości przyjęcie do pracy.

Ponadto istnieją firmy, w których młodzi i zdolni ludzie mają okazję spróbować swoich sil w rywalizacji o płatne, merytoryczne praktyki, a dostają taką szansę dzięki otwartości, entuzjastycznemu podejściu firm.

Fundacja ECD promuje dobre praktyki. Pragniemy pomóc zarówno pracodawcom w zdobyciu doskonałej kadry oraz uczniom, studentom w rozpoczęciu ścieżki zawodowej. Naszym zadaniem jest uświadomić pracodawcom, ze praktykant to inwestycja i skarb dla branży ICT.

Akceptujemy tylko praktyki odpowiedzialne i takie próbujemy zapewnić młodym ludziom w branży ICT. Pozyskaliśmy partnerów, którzy wierzą w koncepcje  dobrych, kształcących praktyk. Bardzo cieszymy się, że w tym gronie znalazły się Firmy:

Firmy

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą z nami i zorganizowaniem praktyki w Państwa Firmie, zapraszamy na nasz portal praktykowo.pl

Ponadto zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą Fundacją:

marta.dziegielewska@fundacjaecd.pl

Tel: 58 782-45-28